Skip Navigation
Back to All Posts
Hasta Yatağı Seçimi
sam harries 02/16/2021 12:23 PM CST

Hasta yatağı, yatalak hastaların yaşamlarını en iyi şekilde devam ettirebilmeleri için mutlaka alınması gereken bir üründür. Hasta yataklarının kullanım oranları günden güne artmaya devam ettikçe çeşitli özellikleri de geliştirilmiştir. Piyasa üzerinde bulabileceğiniz birbirinden farklı özelliklere sahip yataklar mevcuttur. Sizler için uygun olan model hangisi ise gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Hasta yataklarının birbirinden farklı özelliklerinin olması demek sizlere seçim yaparken de ihtiyacınız olan yatağı kolaylıkla bulabilme şansı sağlar. Bu nedenle; yatak almadan önce dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlar vardır. Bu hususlar şu şekildedir;

Havalı Yatak Özelliği Olan Yataklar

Hasta yatağı satın almadan önce en çok dikkat edilen noktalardan bir tanesi hasta yatağının havalı yatak kategorisinde olup olmadığıdır. Bilindiği üzere; sürekli olarak aynı nokta üzerinde yatak hastalarda yatak yaraları meydana gelebilir. Bu durum hem hasta hem de hastaya bakan kişi için oldukça zor bir durumdur. Uzun bir tedavi süreci gerekir. Yatak yarası iyileştiği zaman kısa bir süre sonra yeniden oluşma durumu söz konusudur. Bu gibi durumları önlemek için satın alacak olduğunuz yatağın mutlaka havalı yatak olup olmadığına dikkat edin. Havalı yataklar terlemeyi önlendiğinden dolayı yatak yaralarını engeller.

Ayak Kısımlarının Tekerlekli Olması

Hastanın istenildiği zaman, istenilen noktaya kolaylıkla taşınabilmesi için tekerleğe ihtiyaç vardır. Tekerlekler, yatağa bağlıdır ve oldukça sağlamdır. Çok fazla güç göstermeden tek bir hareketle yatağın yönünü rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Yatak alırken hasta bakıcı içinde konfor sağlaması için ve hastanın ara sıra farklı noktalara taşınabilmesi için tekerlekli olan modeller en çok dikkat edilen noktalar arasında yer alıyor.

Kolluk ve Masa Özelliği

Kolluk ve masa özelliği hasta yatağı modellerinde olmazsa olmaz özelliklerinden birisidir. Hasta yatağı alan insanların yatak özellikleri dışında hastanın daha rahat edebilmesi için kolluk ve masa özelliği dikkate alınan noktalardan birisidir. Kolluklar, hastanın yatak içerisinde düşmeden rahatça istediği tarafa dönebilmesine yardımcı olur, aksi takdirde düşme durumları meydana gelebilir. Hasta yataklarında ki masa özelliği ise hastanın rahatlıkla yemek yiyebilmesine olanak sağlar. Yer kaplamayan, yatağa bitişik olarak dizayn edilen bu masalar katlanabilir özelliği sayesinde hastanın yemeklerine kolaylıkla yiyebilmesini sağlar. Yatak alırken dikkat edilen noktalardan bir tanesi de bu özelliktir.

Ayarlanabilen Özelliği Bulunan Yataklar

Hasta yatakları genellikle standart boyutta olsa da tercih nedenine göre alırken dikkat edilen noktalar arasında otomatik olarak ayarlanabilen özellik aranmaktadır. Tek bir düğme sayesinde yatağı oturur pozisyona getirebilir, yatağı yükseltebilir ve alçaltabilirsiniz. Son teknoloji ürünü olan hasta yataklarında bulunan özellik ise yatağı belirli bir saate ayarladığınız zaman yatak saati geldiği zaman hastayı sağa ve sola çevirir. İnsan gücü olmadan, hastanın besi yarasının oluşması engellenir.

Fiyat Seçenekleri

Hasta yatağı fiyatları seçtiğiniz ürünün özelliğine ve modeline göre değişkenlik gösterebilir. Hasta yatağı alırken dikkat edilen noktalar arasında fiyat seçenekleri de göz önünde tutuluyor. Standart hasta yatakları çok fazla özelliği bulunan yataklara göre daha uygun fiyatlara satışa sunuluyor. Hastalığın derecesine göre piyasa üzerinde kendinize uygun yatak rahatlıkla bulabilirsiniz.

Hasta Yatağı Kiralama Özelliği

Hasta yatağı kiralama özelliği yatak alırken en çok dikkat edilen noktalardan bir tanesidir. Yatağı satın almak istemeyen insanlar kiralama özelliğine yöneliyor. Böylelikle, daha uygun fiyatlara hasta yatağına sahip olunabiliyor. Sizlerde dilerseniz hasta yatağı almadan önce bu özelliklerine dikkat ederek avantajlı fiyatlara hasta yatağına sahip olabilirsiniz.