Skip Navigation
Back to All Posts
Hasta Yatakları Nasıl Temizlenir
sam harries 02/16/2021 11:58 AM CST

Hasta yatağı alınmadan önce hasta yatağı hakkında birçok bilgiye sahip olunması gerekiyor. Hasta yatağı nasıl temizlenir? Hasta yatağı özellikleri, hasta yatağının sağladığı avantajlar gibi birçok sorunun cevabının önceden bilinmesi avantaj sağlamış olur. Hasta yatağı temizlenme konusunu oldukça kapsamlıdır. Hasta yatağı seçimi oldukça önemlidir.

Yıkanabilir kumaşlı hasta yatağı seçilse bile, hasta yatağında esneme ve büzülme söz konusudur. Bu durum ne yazık ki hasta yatağının bozulmasına, yıpranmasına neden oluyor. Profesyonel olarak üretilse bile hasta yatağının yıkanması mümkün değildir. Hasta yatağı temizleme konusunda hasta yatağını satın aldığınız firmanın hasta yatağı yıkama servisi bulunur.

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yatağı çeşitleri hastanın genel sağlık durumuna göre farklı şekilde seçilir. Yaşlı, felçli ve geçici olarak hasta yatağına yatacak hastaların birbirinden farklı hasta yataklarında yatması gerekir. Hasta yatağı çeşitleri şu şekildedir.

 1. Kumandalı hasta yatağı: Hasta yatağının kolay kontrol edilerek herhangi bir fiziksel bir uğraş vermeden, hasta yatağının istenilen seviyeye kolay ulaşmasını sağlama özelliğidir.
 2. Hasta yıkama hasta yatağı: Genelde yatağa bağlı olarak yaşayan ağır hastaların kullandığı yatak çeşididir. Ağır hastalar için bu yatak duşa dönüştürülüyor.
 3. Felçli hasta yatağı: Hastanın fiziksel aktivitesinin bulunmamasından dolayı bu yatak oldukça kapsamlı özelliğe sahiptir. Hasta yatağın içerisinde fiziksel olarak hareket etmeden yatak tuvalet, duş ve hastanın oturması için ayarlanabilir özelliğine sahip bir yatak çeşididir.
 4. Motorlu hasta yatağı: Bir, iki, üç ve dört motor gücüne sahip hasta yatağı çeşididir. Yatağın alt kısmında ki özel bölümde bulunan motor, kumanda sayesinde kontrol edilir. Bu yataklar diğer yataklara göre daha fonksiyoneldir.

Bu yatak çeşitleri haricinde otomatik hasta yatağı, katlanabilir hasta yatağı ve şişme hasta yatağı oldukça fazla tercih ediliyor. Hasta yatağı fiyatları çeşitlerine göre değişir.

Hasta Yatağının Sağladığı Avantajlar

Hasta yatakları her türlü hafif ya da ağır hasta için farklı özelliklere sahiptir. Özellikle felçli hastalar zamanlarının büyük bir kısmını hasta yatağında geçirir. Hastaların havalı hasta yatağı kullanması iyileşme sürecinin hızlanmasını artırarak, konforlu bir bakım yaşamalarını sağlar. Bu avantaj sağlayan bir durumdur.

Geçmişte hasta yatakları ilk olarak hastanelerde kullanılıyordu. Daha sonra evde bakımı sağlanan hastaların konforunun sağlanması, düzenli olarak bakımının yapılması hastanın ruhen rahatlamasına neden olur. Hastanede ki ilaç kokusu psikolojik olarak hastanın moral kaybı yaşamasına sebep olur. Bu nedenden dolayı hasta yatağının evde bulunması hastayı rahatlatır. Hastanın kilosuna göre hasta yatağı seçeneklerinin bulunması, kumanda özelliği sayesinde hasta yatağının istenilen pozisyona getirilmesi ve serum vb. gibi ilaçların yatağın yakınında bulunan asma aparatının olması büyük avantaj sağlayan bir durumdur.

Hasta Yatağı Özellikleri

Hasta yatakları günümüzde sadece sağlık kuruşlarında değil bakım evleri, yaşam alanı içerisinde oldukça yaygın tercih ediliyor. Hasta yatağının özellikleri şu şekildedir.

 • Hasta yatakları profesyonel olarak işlevsel özelliği fazla olan yataklardan oluşur
 • Yan kısımlarında hastanın düşmemesi için korkulukları bulunur
 • Baş kısmı istenilen seviyeye kolayca getirilir
 • Hasta yatağı havalı ve motorlu olarak da bulunur
 • Tuvalet ihtiyacının giderilmesi için özel bir bölüme sahiptir
 • Hastanın kilosuna göre farklı çeşitleri bulunur
 • Tekerleri sayesinde istenilen yere kolay götürülür ve fren mandalı bulunur. Bu sayede kolay sabitlenir
 • Kumandalı ve kumandasız özelliğine sahiptir

Hasta Yatağı Kiralama

Hasta yatağı günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak kiralanabiliyor. Hasta yatağı kiralama seçeneğinin bulunması oldukça avantaj sağlayan bir durumdur. İhtiyaç doğrultusunda kullanılan hasta yatakları hastanın iyileşmesinde önemli rol oynar. Fakat felçli ve yaşlı ağır hastalar için yaşamlarını daha konforlu bir şekilde yaşamaları için önemlidir.